Loading

Yeni Istanbul Havalimanı Açıldı

İstanbul Havalimanı'nın ilk fazı, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın katıldığı programla uçuşlara açıldı.

Dünyanın en büyük ve en modern havalimanı olacak yeni havalimanı 29 Ekim 2018 tarihinde büyük bir açılışa ev sahipliği yaptı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, açılış töreninde yeni havalimanının resmi ismini de açıkladı.

Açılışa siyaset, sanat, spor ve iş dünyasından çok sayıda davetli de iştirak etti.

"ADINI İSTANBUL OLARAK AÇIKLIYORUZ".

 

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan yaptığı konuşmada Havalimanı’nın adını açıkladı. İstanbul bizim sadece şehrimiz değil, ülkemizin en değerli markasıdır.  İstanbul iki deniz arasında paha biçilemez bir incidir. Bu paha biçilmez bu yaptığımız eserin adını “İstanbul” olarak açıklıyoruz.

 

SON TEKNOLOJİYLE İNŞA EDİLDİ

 

Son teknolojiye sahip şekilde tasarlanmış ve inşa edilmiştir. Kara yolu, deniz ve alternatif sistemde ulaşım sağlanacak, pek çok yeniliğe imza atılacaktır. Yatırım bedeli 10 milyar 247 bin avro.   Hem mimari, işletme, inşaat ve finansmanı ile ülkemizin yüz akı dünyada örnek olacak bir projedir. Değerli misafirler coğrafi olarak İstanbul tarih boyunca stratejik konumda yer almıştır. İstanbul Havalimanı ile en önemli transit merkezi olmuştur. 60 ülkeyi 20 trilyonluk ekonomileri birbirine bağlıyor. Bu havalimanı ile kilit yolu daha da ileriye taşıyoruz. Sadece ülkemize değil, bölgemize ve dünyaya yaptığımız büyük bir hizmet olarak görüyoruz.

 

AKILLI HAVALİMANI OLARAK FAALİYET GÖSTERECEK

 

Teknoloji alanındaki öncülüğü ile akıllı havalimanı olarak faaliyet gösterecektir. Avrupa hava sahasının yeniden düzenlenmesi gerekecektir. Uçuşların güzergahı büyük ölçüde değişecektir. Ülkemizde inşa edilmesi tesadüfi değildir. Türkiye eğitimden sağlığa her alanda dev yatırımlarla kendisini bu geleceğe hazırlamıştır. Havacılıktaki gelmiş olduğumuz seviye dahi başlı başına bir başarı hikayesidir.  Destinasyon olarak dünyada bir numarayız. Havacılık sektörümüzün cirosu 2,2 milyar dolardan 25 milyar dolara yükselmiştir.

 

DÜNYANIN EN BÜYÜK HAVALİMANI OLACAK

 

Bugün havalimanının 90 milyon yolcu kapasiteli ilk fazı faaliyete başlayacak. İstanbul 3. Havalimanı'nın terminal büyüklüğü 1,3 milyon metrekare, toplam inşaat alanı ise 76,5 milyon metrekarelik bir alan üzerine kuruldu. Bütün fazlar tamamlandığında İstanbul 3. Havalimanı 6 bağımsız pist, 500 uçak kapasitesi 70 bin araçlık açık ve kapalı otoparkı ve yıllık 200 milyon yolcusu ile dünyanın en büyük havalimanı olacak. Atatürk Havalimanı'ndan taşınmanın tamamlanmasının ardından günde 2 bin uçağın iniş-kalkış yapabileceği yeni havalimanında, 350'den fazla destinasyona uçuş gerçekleştirilecek ve 250 havayolu şirketine hizmet verilecek.

 

BİRÇOK İLKE İMZA ATIYOR

 

İstanbul 3. Havalimanı, büyüklüğünün yanı sıra, sahip olduğu diğer özellikleri ile de havacılıkta birçok ilke imza atıyor. Yaklaşık 5 yıl gibi rekor bir sürede yapımı tamamlanan yeni havalimanının 76,5 milyon metrekarelik yüz ölçümü, dünyanın en kalabalık havalimanlarından 2 kat daha büyük olması ile dikkat çekiyor. Havalimanının 1,3 milyon metrekarelik ana terminal binası da, tek çatı altında dünyanın en büyük terminal binası olacak. Terminal binasında İstanbul'un Boğaziçi görüntüsünün verileceği bir duty-free alanı yer alacak.

 

150 OTOBÜS HİZMET VERECEK

 

İstanbul'un 3. Havalimanı'na farklı ulaşım alternatifleri bulunuyor. Şehrin farklı noktalarından otobüs seferleri ile havalimanına ulaşmak mümkün iken, ilerleyen tarihlerde raylı ulaşım ile de havalimanına ulaşım sağlanacak.

İstanbul 3. Havalimanı'na 18 hat üzerinden 150 otobüsle yapılacak olan bagajlı taşımacılığı Otobüs A.Ş. sağlayacak. Günde 75 bin yolcu taşıması beklenen otobüs hatlarında ücretler 12 ile 30 TL arasında değişiyor. Söz konusu hatlarda 6 yaşına kadar olan çocuklardan ise ücret alınmayacak. Ayrıca, ilk iki ay boyunca otobüsler yüzde 50 indirimli hizmet verecek.

paylaş