Loading

Yabancı Vatandaşlar İçin Gayrimenkul Değerleme Raporu

4 Mart 2019 tarihi itibariyle yabancı ülke vatandaşlarına satılan gayrimenkul işlemlerinde Taşınmaz Değerleme Raporu alınacaktır. İnşaat sektöründe kayıt dışılığın önlenmesi ve yüksek fiyatlandırmanın önüne geçilmesi için bu rapor zorunlu kılınıyor. Böylece yabancı yatırımcıların gözünde Türkiye'nin gayrimenkul sektöründeki değerinin artması amaçlanıyor.

 

Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü tarafından yayınlanan resmi genelgeye göre, yabancı uyrukluların tüm alış/satış işlemlerine taşınmazın piyasa değerini gösteren bir değerleme raporu belirtmesi zorunlu hale getirilmiştir.

 

Değerleme Raporu, vatandaşlık başvurusu için mülk alımında bulunan yabancı kişiler için yürürlüğe girmişti. Yeni düzenleme ile bu koşul emlak satışları için tüm yabancılara getirildi. Yapılan düzenlemeye göre, hazırlanan eksper raporları veriliş tarihinden itibaren 3 ay geçerli olacak ve olası herhangi bir satış işleminde bu rapor kullanılabilecek. Taşınmazın değerinde 3 ay içerisinde bir değişiklik olursa, yeni bir değerleme raporu düzenlenmesi gerekecektir. Halen yapım aşamasında olan binalar için, tamamlandıktan sonra elde edilecek değere ilişkin bir hesaplama yapılacaktır. Raporlanan satış fiyatı değerleme raporunda belirtilen değerden düşük olamayacak ancak daha yüksekse satış fiyatı tapuda belirtildiği gibi yazılacak. Değerleme raporları SPK lisanslı gayrimenkul uzmanları tarafından hazırlanacaktır.

 

2022’den itibaren tüm Türkiye’de yabancı uyruklu kişilere yapılan gayrimenkul satışlarında değerleme raporu zorunlu olacak. Yeni düzenlemeyle birlikte özellikle yabancıya konut satışı sektöründe profesyonelleşme ve uzmanlık ön plana çıkacak, bu sayede Türkiye’nin gayrimenkul sektöründeki prestijinin yabancı ülke vatandaşları gözünde artması bekleniyor.

paylaş