Loading

Tapu Devirlerinde Yeni Dönem Başlıyor

Adalet Bakanlığı ve Türkiye Noterler Birliği'nin yaptığı son yeniliklerle tapu işlemlerinde yeni bir dönem başlıyor. Arsa, tarla, konut, iş yeri gibi tüm taşınmazların satış işlemleri 4 Temmuz Salı gününden itibaren noter aracılığıyla yapılabilecek.

NOTER ARACILIĞI İLE TAPU DEVRİ NASIL OLUR ?


👉Gayrimenkülünü satmak isteyen kişi, Türkiye Noterler Birliği web sitesinde e-Başvuru sistemi üzerinden işlem yapmak istediği noteri seçerek başvurusunu yapacaktır.
👉Başvuru sahibinin taşınmazın gerçek sahibi olduğunun noter tarafından tespit edilmesinin ardından başvuru kabul edilecek ve süreç başlatılacaktır.
👉Başvurunun kabul edilmesi ile birlikte taşınmazın tapu kayıtları noter tarafından incelenecek ve satışına engel bir durum olup olmadığı kontrol edilecektir.

NOTERDE GAYRİMENKUL SATIŞI İÇİN GEREKLİ BELGELER NELERDİR ?
📜Gayrimenkulün satışına engel bir durum olmadığı tespit edildiğinde ilgililerin cep telefonlarına gerekli harç ve tapu döner sermaye hizmet bedelinin ödenmesi için mesaj atılacaktır.
📜Ücret ve masraflar ödendikten sonra taraflar gayrimenkul satış sözleşmesini imzalamak üzere notere davet edilecektir.
📜Sözleşmeler noter huzurunda alıcı ve satıcı tarafından imzalanacaktır. (Yabancı alıcı ve satıcılar için yeminli tercüman gerekmektedir) İmzalanan sözleşmeler sisteme kaydedilecektir. Daha sonra sözleşmeler elektronik ortamda Tapu ve Kadastro Bilgi Sistemine gönderilerek taşınmaz tapu siciline tescil edilecektir.
📜Taşınmazın devrinden sonra düzenlenecek tapu ve diğer belgeler noter tarafından teslim edilecektir.

paylaş